O ile widzę to pocztówka jeszcze nie "poszła" - kliknijcie w link w poście wyżej - zakończenie aukcji dopiero sob 15 paź 2005 14:23:56 CEST.
Latarnia z Nowego Portu - ta na Wzgórzu Pilotów - bywa po niemiecku określana jako wieża pilotów, czyli Lotsenturm. "Mała latarnia" jest często lokalizowana na Westerplatte, albo na falochronie wschodnim, zwanym po niemiecku Ostmole.
Pumeks! Dziękuję za wpis i niemieckie określenia interesującch mnie miejsc. A aukcja faktycznie jeszcze nie rozstrzygnięta. Hm... musze to przemyśleć. Cena wysoka, zdarzało sie to ujęcie taniej i nawet w kolorze. W dziale Kupię/Sprzedam zamieściłam spis poszukiwanych ksiązek, może będziesz mógł mi pomóc? Pozdrawiam!
Wprawdzie IV Międzynarodowy Dzień Latarń Morskich miał miejsce wczoraj, ale latarnie będą go obchodziły w niedzielę. Z tej okazji bezpłatne zwiedzanie, a ponadto w Nowym Porcie będzie można podejrzeć pracę krótkofalowców i wysłać wiadomość alfabetem Morse'a.
latarnie będą go obchodziły w niedzielę. Z tej okazji bezpłatne zwiedzanie, a ponadto w Nowym Porcie będzie można podejrzeć pracę krótkofalowców i wysłać wiadomość alfabetem Morse'a.
Zwiedzanie w niedzielę (20 sierpnia) było płatne i nie było krótkofalowców.
latarnie będą go obchodziły w niedzielę. Z tej okazji bezpłatne zwiedzanie, a ponadto w Nowym Porcie będzie można podejrzeć pracę krótkofalowców i wysłać wiadomość alfabetem Morse'a.
Zwiedzanie w niedzielę (20 sierpnia) było płatne i nie było krótkofalowców.
Bardzo Cię że przez Dziennik Bałtycki - do którego - wprowadziłam Cię w błąd. Niestety jestem z dala od skanera, ale czytam sobie na drugiej stronie wydania z czwartku 17 sierpnia: Panowie z Polskiego Związku Krótkofalowców w piątek, sobotę i niedzielę będą dzięki antenom zawieszonych na szczytach latarni łączyć się z całym światem - zachęca Jacek Michalak, właściciel latarni w Nowym Porcie. - To pasjonaci, którzy chętnie podzielą się swoją wiedzą. Może zamiast dzielić się wiedzą na latarni, dzielili się na zlocie?
Cytat:
Międzynarodowy zlot krótkofalowców w Gdańsku
wczoraj
W Gdańsku trwa zlot krótkofalowców z całego świata. Zainstalowano specjalna bazę na Jaśkowej Dolinie we Wrzeszczu, gdzie do niedzieli można spotkać fanów tej formy komunikacji ze światem. Oprócz silnej polskiej ekipy, do Trójmiasta przyjechało na zlot prawie 100 osób - krótkofalowcy z Rosji, Litwy i Niemiec.
gp - NaszeMiasto.pl
A co do płatnego wejścia w Nowym Porcie to biję sie w piersi. Ałłłłł. Jestem Ci winna za bilety. Bezpłatny wstęp dotyczył pozostałych latarni, bo ta w Nowym Porcie świętowała w czwartek. Tylko o tym zwrocie za bilety, to proszę bo jak się wyda, to wszyscy forumowicze powiedzą, że byli...
Poza tym wiesz, jak by były bezpłatne bilety i jeszcze krótkofalowcy, to na pewno byłyby tłumy ludzi i nie wiadomo czy byś się dostał albo nie dostał klaustrofobii...
Mam nadzieję, że mi wybaczysz i że
Witam!
W tym roku w to święto nie byłam w Gdańsku ale słyszałam że w Nowym Porcie obchodzono je w piątek 18 sierpnia i bilety miały być za 1 zł. W pozostałych latarniach wschodniego wybrzeża podległych TPCMM wejścia miały byc darmowe (Hel, Rozewie, Krynica, Stilo).
Zamiast 10 metrów wysokości, będzie mierzyła tyle, ile rosły mężczyzna - jakieś 180-190 centymetrów. Jej odsłonięcie nastąpi w 120. rocznicę pierwszego błyśnięcia światłem przez historyczną poprzedniczkę, która okrzyknięta została niegdyś najmniejszą polską latarnią morską. By miniatura starej latarni stanęła dokładnie w tym samym miejscu co kiedyś, zmobilizowani zostali fachowcy z Marynarki Wojennej, którzy drobiazgowo analizowali mapy satelitarne i wyznaczali miejsce. Udało się. W czwartek, 1 listopada na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu uroczyście odsłonięta zostanie replika zasłużonej, starej latarni morskiej. Pomysłodawcą i... projektantem jest ksiądz kmdr prałat Bogusław Wrona, dziekan Marynarki Wojennej.
- Skąd taki pomysł? - śmieje się ksiądz Bogusław Wrona. - Z miłości do latarni morskich. Wie pani, że grupa pasjonatów tych budowli stale się powiększa. A ponieważ stara latarnia na Oksywiu była na terenie podległego mi cmentarza, więc i ja dołączyłem do tej grupy. Ludzie kochają latarnie morskie! A poza tym, wraz z komitetem miłośników Oksywia, chcieliśmy uczcić w jakiś ciekawy sposób 120. rocznicę postawienia u nas latarni. Pomysł wykluł się dokładnie w dzień rocznicy. A do realizacji droga była krótka - raptem miesiąc.
Stara latarnia oksywska zaświeciła po raz pierwszy 1 października 1887 roku. Obsługiwana była, jak wszystkie ówczesne polskie latarnie morskie, przez rodzinę ewangelicką. Powstała w celu stworzenia lepszej orientacji statkom, które szukały schronienia przed sztormami za Półwyspem Helskim. Stała wtedy na pustkowiu, na wschód od wsi Oksywie, na wysokim, stromym klifie 39 metrów nad poziomem morza i 60 metrów od linii brzegowej. Na prawo od latarni był dziki jar, zwany przez latarników Morskim Okiem, a stromo w dół w kierunku plaży schodziła ścieżka i kamienne schodki, prowadzące do wąskiego pomostu. Zalesiony klif w celu umocnienia i ochrony przed falami, był w tym miejscu wyłożony kamiennym ok. 400 metrowym wałem. Co parę tygodni do podniszczonego pomostu przypływał statek z Pucka, przywożąc żywność dla latarnika i jego rodziny.
Latarnia na Oksywiu była w owym czasie najmniejszą polską latarnią morską. Ośmiokątna wieża latarni przylegała do jednopiętrowego budynku mieszkalnego latarnika. Wysokość wieży wynosiła 10,6 metrów, a światło znajdowało się 46,5 metra nad poziomem morza. Wewnątrz latarni znajdował się aparat Fresnela IV klasy, którego światło było wynikiem spalania olejów mineralnych. Latarnia emitowała białe światło błyskowe, które powtarzało się co 3 sekundy i widoczne było z odległości 8 mil morskich.
- Oksywska latarnia została zniszczona na początku działań wojennych w 1939 roku - opowiada ksiądz Wrona. - Jej replikę zaprojektowałem sam. Wykonana będzie z granitu. Niestety, nie będzie świecić. Jej montaż zaczniemy w poniedziałek, a już w czwartek, w dzień Wszystkich Świętych zapraszamy wszystkich gdynian na mszę świętą o godz. 12, złożenie kwiatów na grobach i odłonięcie repliki latarni morskiej o godz. 13.
Historia latarni morskich jest tak stara jak historia żeglugi. Rozpoczyna się od dwóch budowli, które zostały zaliczone do siedmiu cudów świata - latarni w Aleksandrii i Kolosa Rodyjskiego.
Największy rozwój latarni w Polsce miał miejsce na przełomie XIX i XX wieku. Jako pierwsza powstała wówczas latarnia w Jastarni Borze w 1872 roku. Trzy lata poźniej wyrosły kolejne w Rozewiu i Gąskach, a w 1887 roku w Gdyni Oksywiu.
Beata Jajkowska - Dziennik Bałtycki
oksywie.jpg gdynia.naszemiasto.pl
Plik ściągnięto 17483 raz(y) 16,23 KB
_________________ Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy
Zamiast 10 metrów wysokości, będzie mierzyła tyle, ile rosły mężczyzna - jakieś 180-190 centymetrów...
... W czwartek, 1 listopada na cmentarzu Marynarki Wojennej w Gdyni Oksywiu uroczyście odsłonięta zostanie replika zasłużonej, starej latarni morskiej...
...projektantem jest ksiądz kmdr prałat Bogusław Wrona, dziekan Marynarki Wojennej.
-...opowiada ksiądz Wrona. - Jej replikę zaprojektowałem sam. Wykonana będzie z granitu. Niestety, nie będzie świecić...
To przecież tylko jakiś symboliczny pomniczek, miniaturka - chyba nawet nie w tym miejscu gdzie stała prawdziwa latarnia, tylko w nieodległej okolicy.
Używanie określenia "replika" jest tu nieporozumieniem.
Wysłany: Pon Paź 29, 2007 6:02 pm Re: Gdynia. Replika latarni morskiej stanie na Oksywiu
pawel.45 napisał/a:
To przecież tylko jakiś symboliczny pomniczek, miniaturka - chyba nawet nie w tym miejscu gdzie stała prawdziwa latarnia, tylko w nieodległej okolicy.
Używanie określenia "replika" jest tu nieporozumieniem.
Proponuję jeszcze zamontowanie malutkiej ruchomej figurki latarnika (ma się rozumieć, że z fajką) który po zachodzie słońca będzie "zapalał" światło, byłaby to atrakcja na miarę poznańskich koziołków
A tak na poważnie do do genezy tej latarni, to poza wymienionym wyżej, może mieć ona jakiś związek z manewrami desantowymi marynarki pruskiej w 1884 roku pod Gdynią.
To przecież tylko jakiś symboliczny pomniczek, miniaturka - chyba nawet nie w tym miejscu gdzie stała prawdziwa latarnia, tylko w nieodległej okolicy.
Używanie określenia "replika" jest tu nieporozumieniem.
Podobno miejsce jest dokładnie wyznaczone.
Cytat:
By miniatura starej latarni stanęła dokładnie w tym samym miejscu co kiedyś, zmobilizowani zostali fachowcy z Marynarki Wojennej, którzy drobiazgowo analizowali mapy satelitarne i wyznaczali miejsce. Udało się.
_________________ Ponury Zwracacz Uwagi na Wykraczających Poza Ramy
Villaoliva! Bardzo dziękuję za wstawienie tego artykuliku o oksywskiej latarni z Dziennika Bałtyckiego. Tutaj w Poznaniu trudno mieć rękę na pulsie czy coś na ten temat na wybrzeżu się ukazuje czy nie. Wiem, z rozmowy telefonicznej od osoby, która w niedzielę pojechala sfotografować miejsce gdzie ma stanąć replika, na razie nadal tam nic nie ma ale do terminu uroczystości coraz bliżej. Jak będziecie coś wiedzieć albo pojedziecie tam na uroczystości wrzućcie zdjęcia. Pozdrawiam wszystkich miłośników latarni!
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum