Wysłany: Czw Sty 24, 2019 2:52 pm Poszukiwane wyroby złotników gdańskich Stumpfów i innych
Przekazuję pytanie od dr Anny Frąckowskiej z Muzeum Gdańska:
Szanowni Państwo,
Muzeum Gdańska planuje w drugiej połowie 2019 r. organizację monograficznej wystawy poświęconej wielopokoleniowej rodzinie złotników gdańskich Stumpfów, działającej w Gdańsku od 1804 do 1945 r. Wystawa obejmować ma dorobek protoplasty rodu Carla Stumpfa (czynny 1804-1830), jego syna Carla Moritza Stumpfa (czynny samodzielnie 1832-1860) oraz trzech pokoleń złotników prowadzących rodzinną firmę produkcyjno-handlową Moritz Stumpf & Sohn (1861-1945).
Wiele przedmiotów wykonanych przez Stumpfów czy też z nimi związanych przechodzi przez ręce prywatnych kolekcjonerów, zbieraczy i miłośników historii Gdańska. W związku z tym poszukujemy kontaktu z prywatnymi kolekcjonerami posiadającymi interesujące nas przedmioty – jeśli znają Państwo takie osoby będziemy zobowiązani za kontakt do nich lub przekazanie im naszego zapytania. Na pewno pomoże to odnaleźć ciekawe przedmioty, które chcielibyśmy wypożyczyć na wystawę oraz opublikować w katalogu wystawy.
Na wystawie chcemy pokazać szerokie spektrum działalności wymienionych wyżej złotników i firmy złotniczej. Dlatego poszukujemy wszelkich dzieł związanych z wymienionymi osobami i bogatą wytwórczością firmy, takich jak: srebrne wyroby korpusowe wszelkiego typu (sakralne i świeckie), sztućce, biżuteria, platery, nowe srebro (alpaka), wyroby z innych metali, wyroby z bursztynu, medale, odznaczenia, oznaki, odznaki pamiątkowe itp.
Po wtóre interesują nas wyroby innych wytwórców dystrybuowane przez firmę Stumpfów, m.in.: srebra firm niemieckich, np.: Koch & Bergfeld (Brema), M.H. Wilkens & Sohn (Brema), Korner & Proll (Berlin) i in., a także porcelana i szkło – oznaczone znakiem firmowym Stumpf & Sohn (w dowolnej formie puncy czy etykiety sklepu).
Poszukujemy także wszelkich archiwaliów i pamiątek związanych z firmą i rodziną Stumpfów – katalogów firmy, druków reklamowych, opakowań po wyrobach, dokumentów, listów, zdjęć sklepów i siedzib firmy, zdjęć prywatnych, przedmiotów osobistych i pamiątek rodzinnych.
Będziemy wdzięczni za udzielenie informacji na temat posiadanych przez Państwa zbiorów.
Dziękujemy za życzliwe podejście do naszego zapytania.
Z wyrazami szacunku
Anna Frąckowska
Na prywatnych kolekcjach się nie znam, ale w Altonie (taka dzielnica Hamburga), w tamtejszym muzeum widziałem wykonaną chyba u Stumpfów replikę "feluki", czyli jednego z zabytkowych modeli okrętów wiszących w naszym Dworze Artusa
W czwartek, 12 grudnia 2019 r., w Galerii Palowej w Ratuszu Głównego Miasta – czyli oddziale naszego Muzeum Gdańska - otwarta została zapowiadana wcześniej wystawa poświęcona działalności gdańskich jubilerów z XIX i XX wieku.
Ponad 350 eksponatów zgromadzonych na wystawie w Ratuszu Głównego Miasta Gdańska przedstawia działalności gdańskiej rodziny złotniczej Stumpfów. Można zobaczyć tam przedmioty jubilerskie: dekoracyjne, użytkowe i sakralne. Przedstawiono karafki, puchary, półmiski i inne elementy zastawy stołowej, rozmaite sztućce, a także biżuterię, medale, odznaki i pamiątki, które wyszły z warsztatów Stumpfów. Ich wyroby cechowały się artystycznym kunsztem i zyskały międzynarodowe uznanie.
Zebrane eksponaty pochodzą z Polski i zagranicy m.in. z Australii, Holandii, Norwegii i Niemiec. Blisko co czwarty obiekt został użyczony przez osoby prywatne.
Ja nie mogę jej odwiedzić z wiadomych powodów ale wam serdecznie polecam, bo jak dobrze poszukacie to odnajdziecie zapewne też jeden z moich bardzo skromnych eksponatów.
Wystawa "Srebra od pokoleń. Gdańscy złotnicy Stumpfowie 1804-1945" będzie otwarta do 30 kwietnia 2020 roku.
Muzeum Gdańska zaprasza na promocję katalogu wystawy „Srebra od pokoleń. Gdańscy złotnicy Stumpfowie 1804-1945”
16 stycznia (czwartek), godzina 17:00 (wstęp wolny)
Muzeum Gdańska, Ratusz Głównego Miasta, ul. Długa 46/47
Na spotkaniu Twórcy katalogu, podzielą się swoimi odkryciami dotyczącymi słynnych gdańskich złotników i opowiedzą o pracy nad książką. W czasie spotkania publikacja do nabycia w cenie promocyjnej.
Wysłany: Pią Kwi 19, 2024 12:57 pm Srebrna statuetka w kształcie galery.
Wilhelm I, Fryderyk Ludwik, przejął regencję po swoim schorowanym bracie w 1858 roku. Został koronowany na króla Prus w Królewcu w 1861 roku. Miasto Gdańsk, które przez 50 lat należało do Prus, podarowało mu w 1858 r. bardzo dwuznaczny prezent - srebrną statuetkę w kształcie galery.
Został on wykonany przez mistrza Moritza Stumpfa w Gdańsku. Dziś można ją zobaczyć w Muzeum Altona w Hamburgu.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum