Wysłany: Sob Mar 11, 2017 9:17 am Śluza Pleniewo w Płoni Wielkiej
Śluza Pleniewo pojawiała się na FDG. (Wydaje mi się, że było tego więcej, ale nie udało mi się znaleźć)
http://forum.dawnygdansk....er=asc&start=15
Dojście do śluzy od strony zachodniej w 1946 r.
Dwa zdjęcia z "Danziger Hauskalender" 1994. Czy to pierwsze jest na pewno dobrze podpisane? ten budynek z wieżyczką jakoś mi się kojarzy z Bohnsack/Sobieszewem.
Wieżyczka klubu w Pleniewie jest zdecydowanie inna.
Klub jachtowy „ Meteor” został utworzony 6.09.1923 r przez pięciu byłych uczniów Königlischen Gimnasium Danzig. Zosta on zarejestrowany jako Yachtclub „Meteor“ Danzig e.V
Do grupy założycieli należeli:
Fritz Kuball, Herberd Rode, Gerhard Maey, Sigfried Preuss, Kurt Brazio.
Pierwsze lata tz. do 1927 r siedziba klubu mieściła się na Heubude (Stogi) gdzie w dzierżawionym starym basenie promowym zakotwiczylo 12 jachtów.
Miro
Screenshot 2023-02-11 134426.jpg Grupa założcieli „ Meteor”
W 1926 roku zakupiono prywatny jacht klubowy. Był to jacht 8mR zbudowany według starej metody pomiarowej. Został nazwany „Meteor”. W klubie brakowało miejsc do cumowania jachtów. Powstała potrzeba znalezienia wiekszego portu. Prezesowi Ernstowi Krajewskiemu udało się w 1927 r. wydzierżawić przy śluzie w gr. Plehnendorf starą nieużywana przystań, która idealnie nadawała się na nową siedzibę klubu jachtowego. Latem 1928 Yachtclub „Meteor“ Danzig e.V został przeniesiony do nowej siedziby w gr. Plehnendorf. Sezon został zainaugurowany a teren uroczyście przekazany do użytkowania.. Dla jachtów żaglowych był to idealny port z bardzo pięknym krajobraziem. W 1930 roku klub wstąpił do Niemieckiego Związku Żeglarskiego. W latach 1935-1939 jachty klubu „Meteor “ regularnie biorą udział w regatach na trasie Sopot - Kiloniia. Szczególne sukcesy w tych regatach odniosły jachty „Meteor”, „Renate” i „Marianne Rode”. W tym czasie klub liczył ponad 90 czynnych członków, a flota składała się z 40 jachtów. Członkowie klubu dojeżdzali do gr. Plehnendorf autobusem lub przypływali parowcem. W 1940 roku zakupiono nowy jacht klubowy, „Meteor II”. W czasie II wojny światowej życie klubowe uległo całkowitej stagnacji.
Wielu czynnych członków klubu zostało powołanych do służby wojskowej. Duża grupa z nich nigdy nie wróciła do domu.
W 1945 roku port z pięknym klubem w gr. Plehnendorf i znajdujące się tam łodzie zostały zniszczone przez skutki wojny. Dobrze prosperujący klub jachtowy znalazł swój koniec.
Na zjeździe Gdańszczan w Lubece w 1951 roku starzy członkowie klubu „Meteor” spotkali się ponownie i postanowili tchnąć w klub nowe życie.
„Prawdziwe poczucie wspólnoty i sportowy, koleżeński duch powinny ponownie połączyć Meteor.” Należy kontynuować rodzimą gdańską tradycję żeglarską. Jacht żaglowy „Hein Godenwind” był pierwsza jednostka, którą po wojnie wielu nowych członków ponownie miało okazję wybrać się w rejs po Bałtyku.
Założyciel „Meteor Yacht Club”, Herbert Rode podobnie jak kiedyś w Gdańsku przed wielu laty objął kierownictwo (do 1969 r.), To dzięki jego wyjątkowej pracy w zarządzie klub zyskiwał coraz większe znaczenie. Po jego stronie opowiedział Ulrich Heydasch. Obaj mężczyźni byli doskonałymi żeglarzami.
Przekazywali oni kolejnym rocznikom młodzieży żeglarskiej stare gdańskie tradycje żeglarskie.
Po Herbert Rode klubem zarządzał Ulrich Heydasch. Od 1980 r. pierwszym prezesem był Jürgen Wunderlich. Teraz klub prowadzi Kristian Rode (syn założyciela Herberta Rode).
Już latem 1979 roku trzy klubowe jachty odbyły rejs do rodzinnego Gdańska, ojczyzny klubu. W 1985 roku w rejs eskadrowy wyruszyło dziewięć jachtów do Gdańsk. Klub ma charakter narodowy. Członkowie mieszkają od Flensburga po Jezioro Bodeńskie. Klub
ma siedzibę w Kilonii. Zrzesza 115 członków, pod jego bandera na ktorej widnieje herb Gdaska plywa około 40 jachtów.
Meteor Yacht Club ma na celu m.in. opiekę, tolerancji we wszystkich dziedzinach kultury i historii oraz idei porozumienia międzynarodowego. Ma także na celu zachowanie zwyczajów i tradycji żeglarskich z terenu dawnego Wolnego Hanzeatyckiego Miasta Gdańska.
Pamiętam, że mniej więcej w tym okresie, w którym jachty tego klubu odwiedziły Gdańsk w gazetach lokalnych pojawiło się oburzenie spowodowane wpłynięciem do Gdańska jachtu z banderą, na której znajdował się herb Gdańska kojarzony z FSD. Być może było to któreś z odwiedzin, o których pisał Miro.
_________________ Tanie nie może być dobre, drogie nie musi.
Wysłany: Pon Kwi 03, 2023 10:51 am Przystań żeglarską w Weischselmünde
Widok na przystań żeglarską w Weischselmünde. Tutaj zadomowiła się większość gdańskich klubów żeglarskich. Pewnie i tutaj kotwiczyły jachty klubu "Meteor".
Wcześniej w tym temacie pisałem, że "Meteor" dzierżawił stary basen promowy na Stogach.
Precyzyjnej bedzie jednak, że początkowa siedziba była na Wisłoujściu.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum