Wysłany: Pią Maj 28, 2004 1:00 pm Nad Radunią - gdzie to było?
Odtwarzam temat, który już kiedyś w marcu był, a potem wziął i zniknął
Dostałem od Rispetta skan pocztówki, zatytułowanej "Danzig, Partie an der Radaune".
Nie możemy uzgodnić, jakie miejsce przedstawia ta pocztówka. Rispetto proponował ostatnio Stare Miasto, co jednak nie wydaje mi się możliwe. Najbardziej prawdopodobna jest moim zdaniem ulica Brzegi (Radauneufer) na Oruni.
Moim zdaniem to samo miejsce widoczne jest na innym zdjęciu - niestety, posiadam tylko obrazek w bardzo kiepskiej rozdzielczości - sądzę, że gdyby było tak jak myślę, to z lewej strony zdjęcia mamy Trakt św. Wojciecha, a z prawej - ulicę Brzegi.
Radaune2.jpg Ze strony http://www.castlesofpoland.com/prusy/gdan_po097.htm
Wysłany: Sro Lis 03, 2004 9:30 pm Nad Radunią - gdzie to było?
Zdjęcie 2 to z pewnością nie jest Orunia. Tego typu domów na południe od Zaroślaka nad Radunią nie było. Między Radunią a drogą, zabudowa istnieje i istniała tylko od Sandomierskiej do Parku Oruńskiego ( a i to z przerwami ). Droga zaś – dzisiejszy Trakt św. Wojciecha – na południe od Zaroślaka biegnie poniżej wału Raduni. Częściowo nawet poniżej poziomu dna Raduni.
Na ulicy Brzegi w czasie wojny zniknęły tylko 2 większe budynki. Jeden na rogu ul. Podmiejskiej, drugi między sierocińcem a dzisiejszym CEZAS. Pozostałe budynki, liczące sobie 100 do 150 lat stały do lat 90-tych. Obecnie jak widziałem część wyburzono albo się rozsypały. Takich budynków jak na prawej stronie zdjecia tam nigdy nie bylo.
Sądząc po stylu budynków po prawej stronie, powiedziałbym że to Nowy Gdańsk.
Co do zdjęcia 1 nie jestem pewien. Jest jedno miejsce na Oruni trochę podobne ale zabudowa po lewej mi się nie zgadza. Napuściłen na nie moje informatorki – zobaczymy co one na to powiedzą.
Wysłany: Czw Lis 04, 2004 9:52 am Re: Nad Radunią - gdzie to było?
stary szkot napisał/a:
Co do zdjęcia 1 nie jestem pewien. Jest jedno miejsce na Oruni trochę podobne ale zabudowa po lewej mi się nie zgadza. Napuściłen na nie moje informatorki – zobaczymy co one na to powiedzą.
Ale budynek po lewej na pierwszym zdjęciu to na 90% jest ten sam, co po prawej na zdjęciu drugim.
Jezeli chodzi o "Nowy Gdańsk" - nie bardzo jest miejsce wzdłuż Raduni. Jedyny odcinek co do którego nie znam fotografii to jest bardzo mały fragment między koszarami artylerii a "domem wyrabiaczy wiader" (Eimermacherhof), niedaleko ujścia do Motławy, ale raczej bym to miejsce wykluczył. Chyba że (też bardzo mały) fragment powyżej Targu Siennego. Ale wtedy w tle powinno być coś co by nas naprowadziło. Dlatego myslę, że to musi być Orunia, ale może niekoniecznie ul. Brzegi. Może mostek na pierwszym planie na zdjęciu nr 2 jest w rejonie dzisiejszego skrętu w ul. Podmiejską?
Cztery byłe mieszkanki Oruni zgodnie i zdecydowanie twierdzą: to nie Orunia.
Na Oruni taka zabudowa była wyjątkiem i w żadnym miejscu nie stała nad Radunią. Jedna z tych pań twierdzi, że to okolice Targu Siennego – ale głowy by za to nie dała.
Jeżeli zdjęcie 1 to rzeczywiście ta okolica, to nie rozumiem na co komu powyżej młynów łodzie.
Już to zrobiłem. Mam obiecane trzy zdjęcie na przyszły tydzień. Ale one będą raczej z Oruni. Zapytam też jeszcze jedną byłą mieszkankę Schwarzmeer o jej zdanie.
Ostatnio zmieniony przez pumeks Sro Sty 27, 2021 8:11 am, w całości zmieniany 1 raz
http://www.forum.dawnygda...topic.php?t=298
Pumeksie, czy mógłbyś mnie ciemnemu dokładniej powiedzieć jakie miejsca na ulicy Krosnej są przedstawione na zdjęciach zamieszczonych przez Ciebie powyżej?
Zakładając, że podpis na stronie http://www.castlesofpolan...an_po097_de.htm
jest prawdziwy, trzeba by przyjąć że zdjęcie jest z mostku łączącego Knüppelgasse i Gr. Bäckergasse, a widać na nim, od lewej: Rammbaum (Krosna), Klein-Rammbaum (Krosienka), kanał Raduni i domy na lewym brzegu kanału (przedłużenie Eimermacherhofu w kierunku byłych koszar artylerii).
Na fragmencie planu poniżej brak nazwy Klein-Rammbaum ale sama uliczka została zaznaczona.
A ja nie jestem w 100% przekonany, ale zakładam, ze ten kto dodał podpisy na Castles_of_Poland wiedział, co pisze. Trochę mnie niepokoi brak w głebi zdjęcia koszar artylerii z charakterystyczną wieżą, ale może coś je akurat zasłoniło (zresztą zdjęcie nie jest super wyraźne). Polecam jeszcze zajrzenie do III części albumu "Był sobie Gdańsk" na s. 144, tam jest zdjęcie które pokazuje odcinek zabudowy nad kanałem Raduni nieco bliżej Motławy, i widać że stara osiemnastowieczna zabudowa Karpiej przechodzi stopniowo bliżej Rammbaum w taką nowocześniejszą, z przełomu XIX i XX wieku.
Od wczoraj (wizja lokalna) wiem już na pewno, że to był fragment między koszarami artylerii a Eimermacherhofem. Wycieczka była bardzo pouczająca - trudno się lepiej przekonać na własne oczy, że miasta mogą znikać jak kamfora. Jedynymi obiektami, które przetrwały, są kanał Raduni, drzewa i (o dziwo!) - mostek. Ten ostatni łączył niegdyś Knüppelgasse i Gr. Bäckergasse, obecnie skraca droge ludziom od końcowego przystanku na Wałowej w rejon Placu Obrońców Poczty Polskiej. Ludzie przez niego chodzą mimo znaków zakazujących wstępu na mostek. Swoją drogą nie wiadomo czemu ten zakaz, bo mostek chyba nie jest w takim złym stanie. Dziwne, że nikt go jeszcze nie sprzedał na złom. A może by go na Listę Grüna?
Zdjęcia robiłem dziś rano. To drugie chciałbym jeszcze powtórzyć na wiosnę, jak się liście zazielenią. Może wtedy uda się dopasować poszczególne drzewa ze starego i nowego zdjęcia.
Wycieczka była bardzo pouczająca - trudno się lepiej przekonać na własne oczy, że miasta mogą znikać jak kamfora.
_________________ Frakcja Miłośników Niewygodnych Kin
--------------------------------------------------------------------------
Až dojde moja poslední hodina, pochovajte mňa do bečky od vína
--------------------------------------------------------------------------
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum