Wysłany: Sob Lut 10, 2024 12:48 pm Z historii Kościóła Bożego Ciała w Gdańsku
Ekspert ds. szkód spowodowanych przez burze, Wilhelm Preuß w Gdańsku-Wrzeszczu, donosi o niezwykłym uderzeniu pioruna.
12 czerwca 1916 r. w kościół Bożego Ciała w Gdańsku (na zachód od głównego dworca kolejowego) uderzył piorun, gdy starokatolicka kongregacja odprawiała komunię!
Uderzenie najpierw uszkodziło krzyż na wieży, a następnie przemieściło się w dół pod ołowianą okładziną szybu. Okładzina ta została w niektórych miejscach wgnieciona, jakby przez podmuch. Poniżej latarni, miedziane pokrycie zakrzywionego dachu wykazywało pogłębione okrągłe ślady stopienia po wewnętrznej stronie rąbka kalenicy, a duży kawałek blachy został zrzucony na dziedziniec (rys. 1).
Co więcej, piorun zwinął ołowianą tarczę zegara wieżowego do połowy, pozostawiając gruboziarniste ślady nagłego nagrzania. Wyładowanie przedostało się przez przekładnię wskazówek do mechanizmu zegara, który został umieszczony na podłodze kościoła (rys. 2).
Został on poważnie uszkodzony. Ze względu na nagły rozwój bardzo silnego ciśnienia powietrza, poszerzenie obudowy mechanizmu zostało częściowo wyrwane i rozbite, drzwi z desek zostały wyrzucone na 13 metrów przez przestrzeń podłogową, a część pokrycia z płytek została zrzucona na ulicę.
Stąd piorun rozprzestrzenił się na metalowe rury linii oświetleniowej, całkowicie je niszcząc, a w szczególności licznik energii elektrycznej i bezpieczniki, przy czym porcelanowe części zostały zdmuchnięte, a gumowe osłony rozerwane. Metalowe przewody spłonęły bez śladu.
Jednak główny strumień przemieszczał się w dół za głównym ołtarzem, zrzucając kolumny i figury oraz rozrywając przednie skórzane pokrycie stołu ołtarzowego (rys. 3).
Ciśnienie powietrza było tak duże, że witraże w trzech oknach zostały całkowicie zdmuchnięte, pozostałe zostały uszkodzone, a szyby w sąsiednim szpitalu również zostały rozbite. Pomimo tych potężnych efektów, ani nikt z kongregacji, ani kapłan przy ołtarzu nie odnieśli obrażeń! Chociaż został odrzucony na niewielką odległość do przodu, zachował przytomność umysłu, aby zgasić rękami mały płomień, który pojawił się na ołtarzu.
gdy starokatolicka kongregacja odprawiała komunię!
Czy to pewna informacja? nie słyszałem, by w Gdańsku istnieli wyznawcy tego odłamu w pierwszej połowie XX wieku. A sam kościół, bez wątpienia, był protestancki już od XVI wieku.
W tekscie niemieckim, który mam ten fragment brzmi:
"Am 12. Juni 1916 wurde die Heilige-Leichnam-Kirche in Danzig (westlich vom Hauptbahnhof) vom Blitz getroffen, während die altkatholische Gemeinde gerade ihre Abendmahlfeier abhielt!";
żródło
"Zentralblatt der Bauverwaltung 5. Juli 1919",
tylko że nie bezpośrednio, ale z przedruku.
Nie możesz pisać nowych tematów Nie możesz odpowiadać w tematach Nie możesz zmieniać swoich postów Nie możesz usuwać swoich postów Nie możesz głosować w ankietach Nie możesz załączać plików na tym forum Możesz ściągać załączniki na tym forum