Dawny Gdańsk

Nazwy - Tabliczki

Pietrucha - Czw Paź 21, 2004 5:08 pm
Temat postu: Tabliczki
Witam!
Zachowały się gdzieś w Gdańsku tabliczki z nazwami ulic z przed wojny? Nigdy nie słyszałem, aby jakaś jeszcze gdzieś wisiała. Czy po wojnie była zorganizowana akcja pozbywania się tych tabliczek, co sie z nimi stało?

Sabaoth - Czw Paź 21, 2004 5:20 pm

Wydaje mi się, że w ramach akcji przywracania polskości w Gdańsku na tabliczki z nazwami ulic zwracano szczególna uwagę.
stary szkot - Czw Paź 21, 2004 5:46 pm

Cytat:
Czy po wojnie była zorganizowana akcja pozbywania się tych tabliczek, co sie z nimi stało?


Vide: B. Zwarra: Wspomnienia gdańskiego bówki. Gdańsk 1996, T 4, S.105

Mikołaj - Czw Paź 21, 2004 6:24 pm

Cytat:
Vide: B. Zwarra: Wspomnienia gdańskiego bówki. Gdańsk 1996, T 4, S.105

czyli co?

stary szkot - Czw Paź 21, 2004 8:10 pm

Czyli być może w niektórych miejscach jeszcze wiszą.
stary szkot - Czw Paź 21, 2004 8:11 pm

Przepraszam ale scan wcięło. Ruszam na poszukiwania. :oops:
stary szkot - Czw Paź 21, 2004 8:44 pm

(...)Temat naszej dalszej rozmowy obracał się wokół wykonania nowych tablic ulicznych. Wyraził swoje zadowolenie z mojej propozycji, by wy¬korzystać do tego celu nie uszkodzone emaliowane tablice niemieckie. Chociaż miały białe albo granatowe tła, zapewniłem, że pokrywając je dobrą białą farbą, wytrzymają kilka lat aż do czasu, gdy władze miejskie będą w stanie zamówić nowe tablice emaliowane.
(...)Od'tego dnia pracownicy fizyczni Wydziału Drogowego z pobliskie¬go magazynu przyyyozili do warsztatu co jakiś czas spiorę partie całych lub uszkodzonych niemieckich tablic ulicznych, a zabierali ze sobą od¬nowione z polskimi nazwami. Niebawem pojawiły się również na naszej ulicy tablice z napisem: ulica Kościuszki.
(...)Pewnego dnia przed warsztat zajechał z głośnym warkotem potężne¬go motocykla marki ziindapp z przyczepą rnój kolega szkolny, inżynier Wacław Lewandowski. Był kierownikiem działu drogowego w Sopocie i zamówił również tablice dla swego.miasta. Miały być zupełnie nowe, wykonane z blachy, z białymi napisami, na granatowym tle; początkowo sprawiały nam sporo kłopotów, a później z satysfakcją, przez przeszło dwadzieścia lat, mogłem je oglądać na niektórych domach w Sopocie.(...)

Jak już napisałem - nie zdziwiłbym się, gdyby jeszcze gdzie niegdzie wisialy.

Mikołaj - Czw Paź 21, 2004 11:47 pm

Dzięki, Stary Szkocie!
Może Zimowit coś będzie miał... ja tylko pamiętam, że we Lwowie widziałem polską tablicę z nazwą ulicy.

Petelka - Pią Paź 22, 2004 7:45 am

Oj, czy podczas inwentaryzacji Dolnego Miasta nie widzielismy takiej tabliczki, gdzie spod aktualnej wyłaniał się stary napis???
Mikołaj - Pią Paź 22, 2004 9:33 am

Pętelko, coś bliżej?
Petelka - Pią Paź 22, 2004 9:38 am

Cytat:
Pętelko, coś bliżej?

Albo mi się coś pokićkało, albo jak byliśmy na Dolnym Mieście, to w pewnym momencie ktoś wypatrzył tablicę z nazwą ulicy, spod której wyłaził stary napis (?) Zaraz spróbuję - patrząc na mapę - skojarzyć ulicę...

pumeks - Pią Paź 22, 2004 10:18 am

Mój kolega który prowadził wykopaliska pod Zieloną Bramą, znalazł jedną z tych tabliczek - ale nie świadczy ona zbyt dobrze o jakości prac emalierskich firmy "Gedania" pana Zwarry - napis "Dlugie Pobrzeże" się złuszczył, i zostało "Paul-Beneke-Weg".
To zresztą jest częściowo odpowiedź na pytanie - stare tabliczki być może jeszcze gdzieniegdzie wiszą, ale niekoniecznie na swoich przedwojennych miejscach - wszystkie zostały ściągnięte i przemalowane, przy czym dobierano je pod względem długości - np. nazwa "Długie Pobrzeże" wymagała długich tabliczek.
Swoją drogą u mnie na Sztolcenbergu jest tabliczka, z której zlazł napis "ul. Mariana Buczka" a spod spodu widać "Al. Wojska Polskiego" :hihi:

Petelka - Pią Paź 22, 2004 10:21 am

No i guzik z pętelką. :II Coś mi się kojarzy, ale nie pamiętam gdzie i co. :II Chyba muszę ruszyć w teren i sprawdzić czy naprawdę cos takiego widziałam, czy tylko króliczki mi się w glowie tentegują. :???:
Pietrucha - Pią Paź 22, 2004 7:22 pm

Cytat:
Zieloną Bramą, znalazł jedną z tych tabliczek - ale nie świadczy ona zbyt dobrze o jakości prac emalierskich firmy "Gedania" pana Zwarry - napis "Dlugie Pobrzeże" się złuszczył, i zostało "Paul-Beneke-Weg".


Co archeolodzy robią z takimi znaleziskami?

Zoppoter - Pon Paź 25, 2004 8:59 am

Pietrucha napisał/a:
Cytat:
Zieloną Bramą, znalazł jedną z tych tabliczek - ale nie świadczy ona zbyt dobrze o jakości prac emalierskich firmy "Gedania" pana Zwarry - napis "Dlugie Pobrzeże" się złuszczył, i zostało "Paul-Beneke-Weg".


Co archeolodzy robią z takimi znaleziskami?


Znaleziska kosztują 60 groszy za kilogram...

Sabaoth - Pon Paź 25, 2004 9:11 am

Cytat:
Znaleziska kosztują 60 groszy za kilogram...

No chyba, ze sa z lepszego metalu :hihi:

pumeks - Pon Paź 25, 2004 9:13 am

Pietrucha napisał/a:
Co archeolodzy robią z takimi znaleziskami?

W tym konkretnym przypadku - ozdabiają nimi swój kącik w pracowni na Rycerskiej :)

Makabunda - Czw Paź 28, 2004 8:59 pm
Temat postu: Tablice rejestracyjne
Oto zdjęcie przedstawiające Tablice - w tym przypadku rejestracyjne. Uchwyciłem ostatnio w Poznaniu samochód na gdańskich "blachach" :hiihihi:
Jak widać Wolne Miasto istnieje, :hurra:
Jest dzisiaj ono jak pokazują tablice włączone w polską strefę wpływów.

Mikołaj - Czw Paź 28, 2004 9:43 pm

Piękna rejestracja! Do zoppoterowej simki jak znalazł!

ps Wojtku, mam prośbę - zmniejszaj na przyszłość zdjęcia, żeby nie trzeba było przewijać ekranu.

Grün - Czw Paź 28, 2004 9:59 pm

Tylko to PL z boku wygląda zupełnie bez sensu...
Sabaoth - Czw Paź 28, 2004 10:03 pm

Jakbym miał dużo kasy na zbyciu (a niestety nie mam :II ) to w Szwecji mógłbym sobie zamówić DOWOLNĄ tablicę rejestracyjną. Np. DANZIG (bez jakichś tam G0 na początku), albo FSD, albo FSD 001 (chociaż taka może być w użyciu). Może kiedyś jak będę bardzo bogaty to sobie taką DANZIG albo DANZIGER zrobię
Makabunda - Czw Paź 28, 2004 10:12 pm

Składam niniejszym samokrytykę za te rozmiary. :oops:
Niech mnie tłumaczy fakt, że jeszcze odczuwam skutki wczorajszego świętowania :juhu: :party: :zrowko: otwarcia mojego odcinka autostrady.
A tak na poważnie to tablice te pochodzą z powiatu strzelecko-drezdeneckiego w województwie lubuskim.

Mikołaj - Czw Paź 28, 2004 11:46 pm

Makabunda napisał/a:
Składam niniejszym samokrytykę za te rozmiary.

No ale teraz to przesadziłeś... :D
Cytat:
Niech mnie tłumaczy fakt, że jeszcze odczuwam skutki wczorajszego świętowania otwarcia mojego odcinka autostrady

Wielkie gratulacje! Pomorzu i Tobie życzę, byś następną autostradę budował bliżej Gdańska.
Cytat:
A tak na poważnie to tablice te pochodzą z powiatu strzelecko-drezdeneckiego w województwie lubuskim

Zawsze można się przemeldować :mrgreen:

Zoppoter - Pią Paź 29, 2004 8:57 am

Mikołaj napisał/a:
Piękna rejestracja! Do zoppoterowej simki jak znalazł!


W naszym klubie jest Simca 8 z 1938 roku (w trakcie remontu). Do niej przydałyby sie tablice DZ xxxx. Ale obawiam się, że jej własciciel nie zachwyciłby się tym pomysłem. Zresztą nie wiem, nie pytałem go właściwie.

A moja niestety powstała 23 lata po aneksji FSD, więc taka rejestracja byłaby tak samo nienaturalna jak obecna GSP...

Makabunda - Pią Gru 03, 2004 10:49 pm

Oto tabliczka informacyjna o gazociągu biegnącym na Pestalozzistrasse. Wisi tak jak druga podobna na budynku szkoły.
A propos tabliczek. Czy wiecie może czy przedwojenne tabliczki z numerami budynków były w jakiś sposób znormalizowane? Jeśli tak to czym się charakteryzowały? Mam w zanadrzu pewien typ. Wolałbym być jednak zorientować sie w temacie zannim pochwalę się "znaleziskiem".

zimowit - Sob Gru 11, 2004 10:10 am

Kiedyś, jak budowano drugi peron w Gdańsku Głównym, to z miejsca, w którym teraz stoi, wywożono ziemię, wiem gdzie :^^ , i właśnie tam znalazłem ogromną ilość tabliczek, ale z pociągów, nie nazwy ulic. Były to takie tabliczki, jak: "nie wychylać się", "dla pań", "dla panów" itp. Zebrałem kilka kg, dochodziło do tego, że wybierałem lepsze. Jak chcecie to zrobię zdęcie i Wam pokażę.
Pietrucha - Sob Gru 11, 2004 7:43 pm

Pewnie, że chcemy!
villaoliva - Sro Wrz 06, 2006 12:01 pm

System Informacji Miejskiej w bliższej lub dalszej perspektywie zabierze nam i te oznaki przeszłości. Jak sądzę te emaliowane tablice zastąpiły wczesniejsze przemalowywane.
Ciekawa jest zastosowana czcionka. To musiała być jedna seria tablic, później stosowano już inne liternictwo.
I tylko na tych tablicach pisano bez skrutów: Ulica i Aleja

villaoliva - Pon Wrz 25, 2006 10:10 pm

Ta się uchroniła przed Simem :D
villaoliva - Sob Mar 31, 2007 7:56 am

I nastepna :OO
renekk - Pon Kwi 02, 2007 9:52 pm

Takich tabliczek jeszcze trochę można znaleźć w mieście. Do niedawna jedna wisiała na kościele św. Elżbiety, pięknie wyczyszczona, jak nowa. Niestety, w ramach jakiegoś Niezwykle Ważnego i Polepszającego Życie Projektu zamieniono tę pięćdziesięcioletnią emalię na "nowoczesne" badziewie. Właśnie w ten sposób magistraccy urzędnicy za ciężkie pieniądze amputują po kawałku i tak krótką powojenną pamięć miasta...
Strach - Pon Kwi 09, 2007 8:53 pm

Nie wiem czy to dobry dział?
bogdans - Sob Sie 25, 2007 8:42 pm

witam!

Czy ta blaszka pokazana poniżej to jakas forma "wizytówki drzwiowej"?? Szerokość ok. 9 cm, wysokośc ok. 3 cm.W wątku --> http://www.forum.dawnygda...topic.php?t=351 znalazłem tłumaczenie "Langer Markt" - Długi Targ ... na tabliczce jest natomiast "Langen Markt". Z czego wynika ta różnica? Czy wyraż wygrawerowany na górze tabliczki to nazwisko? Ferβer ? Ferber ? Z góry dziękuję za odpowiedź.








pozdrawiam
bogdans

PS. Jeśli powyższy post będzie bardziej pasował do innego działu to uprzejmie proszę moderatora o przeniesieni go. Z góry przepraszam za zamieszanie.

Fabienne - Nie Kwi 07, 2024 11:17 pm

Znalazłam taką tabliczkę na budynku. Czy może być oryginalna poniemiecka ?
Ciekawe czy ktoś to odczyta ;)


Powered by phpBB modified by Przemo © 2003 phpBB Group